Leczenie uszkodzeń łąkotek


Uszkodzenia łąkotek - Leczenie

Idąc na wizytę do ortopedy należy wykonać przynajmniej badanie RTG stawu kolanowego celem wykluczenia innych dodatkowych uszkodzeń pourazowych. Kluczowe znaczenie ma prawidłowo wykonane badanie lekarskie uzupełnione w wątpliwych przypadkach o USG lub Rezonans Magnetyczny. W przypadku kiedy uszkodzenie nie powoduje ograniczenia ruchomości kolana, silnego, utrzymującego się bólu i nie towarzyszą mu masywne uszkodzenia więzadeł pobocznych, można pomyśleć o unieruchomieniu kończyny w stabilizatorze z późniejszym stopniowym wprowadzeniem zabiegów rehabilitacyjnych. Organizm często w takich przypadkach pomaga nam i sam goi uszkodzoną łąkotkę. W przypadkach kiedy mamy utrzymujące się ograniczenie ruchomości (najczęściej brak wyprostu) możemy mieć do czynienia z uszkodzeniem typu "rączka od wiadra" w którym pozostają nieuszkodzone tylko przyczepy przedni i tylny łąkotki pozostała oderwana część zwicha się i umiejscawia wokół kłykcia kości udowej. W takim jak i innych przypadkach gdzie występuje trwałe uszkodzenie ruchomości kolana należy w do 14 dni od urazu przeprowadzić zabieg operacyjny - artroskopię kolana podczas której najczęściej jesteśmy w stanie przywrócić jej pierwotne położenie i przyszyć ja na swoje miejsce. Jeśli oderwany fragment uległ zniszczeniu, uszkodzenie dotyczy osłabionej wewnętrznie łąkotki lub oderwanie nastąpiło w miejscu które nie daje szans zagojenia musimy niestety usunąć oszczędnie uszkodzony fragment. Nasz zespół opracował pracochłonne ale dające dużą szansę wygojenia sposoby szycia obu łąkotek szwami niewchłanialnymi. Od wielu lat stosujemy je dlatego bardzo rzadko zdarza nam się usuwać łąkotki (szczególnie boczną). W przypadkach wątpliwych lub bardzo czasochłonnych procedur rozdzielamy operacje więzadłowe i łąkotkowe tak że mamy szanse sprawdzić stan wygojenia podczas kolejnego etapu leczenia. W przypadkach wymagających częściowego usunięcia uszkodzonego fragmentu łąkotki, usuwamy tylko niestabilne, mogące powodować stan zapalny fragmenty często pozostawiając częściowo uszkodzone ale ważne dla funkcjonowania stawu części. Podkreślić należy że we wszystkich uszkodzeniach łąkotek leczeniem jest artroskopia kolana.

Uszkodzenia łąkotek ( kliknij aby dowiedzieć się więcej o schorzeniu, urazie )

Uszkodzenie zwyrodnieniowe (ze zużycia) i torbiel łąkotki - Leczenie

W przypadku gdy dolegliwości pojawiają się stopniowo i mamy do czynienia z tego rodzaju uszkodzeniem "ze zużycia" zawsze warto spróbować fizykoterapii, leków działających p/zapalnie a w wyjątkowych przypadkach jednorazowego podania leku sterydowego do stawu. Nie wykonujemy od razu zabiegu operacyjnego ponieważ w części przypadków nawet częściowo niewydolna lub uszkodzona łąkotka potrafi jeszcze wiele lat przenosić obciążenia i nie dawać dolegliwości bólowych. Jeśli objawy są bardzo nasilone, nie przechodzą po zastosowaniu powyższego leczenia myślimy o artroskopii podczas której najczęściej usuwamy oszczędnie uszkodzone fragmenty łąkotki a w przypadku torbieli poszerzamy "szypułę" czyli połączenie torbieli z uszkodzeniem jak również endoskopowo samą torbiel łąkotki. Postępowanie po artroskopii kolana jest najczęściej standardowe a powrót do sprawności jest na ogół szybki czyli do 6 tygodni.

Uszkodzenie zwyrodnieniowe (ze zużycia) i torbiel łąkotki (kliknij aby dowiedzieć się więcej o schorzeniu, urazie)

Łąkotka tarczowata - Leczenie

Objawowa łąkotka wymaga częściowego jej artroskopowego wyrównania - usunięcia nadwyżkowej części do kształtu występującego normalnie. W przypadkach braku więzadła łąkotkowo - udowego możliwe jest jego odtworzenie. Bezobjawowa łąkotka boczna wymaga obserwacji nie jest jednak wskazaniem do zabiegu operacyjnego.

Łąkotka tarczowata ( kliknij aby dowiedzieć się więcej o schorzeniu )